Tavuk

Bütün Piliç

Tavuk

Düşük yağ miktarı içeren bir protein kaynağı arıyorsanız tavuk sizin arayışınıza son verecektir. 100 gram tavuk içerisinde 18 gram protein bulunur. Protein de kas kütlesinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Kişinin günlük protein ihtiyacı ise vücut ağırlığının kilogram başına 1 gram protein olarak ifade edilir. Bu rakamlar normal insanlar içindir. Spor yapan kişilerin protein ihtiyacı ise vücut ağırlığınızın kilogram başına 2 gram protein olarak ifade edilebilir

Ayrıca kilo vermede etkili, kas büyümesinde ve gelişmesinde faydalı, vücut ağırlığını korumada da oldukça etkilidir. Tavuğun yüksek protein içermesi bu anlamda sporseverlerin sıklıkla tükettiği bir besin olmasını sağlamıştır. Vejetaryen olmayanlar için en iyi protein kaynaklarından birisidir. Haşlanmış tavukgöğsünün 100 gramında 31 gram protein bulunur.

Yumurta

Köy Yumurtası

Yumurta

Yumurta başlıca A, D, E ve B grubu vitaminleri olmak üzere diğer vitaminleri de önemli oranda içermektedir.

Yumurta özellikle B2 vitamini açısından çok zengindir. Bu vitamin deri ve göz sağlığı için de gereklidir. Ayrıca yumurta da bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Fıstık

Antep Fıstığı

Fıstık

Antep fıstığı; şeker hastalığına iyi gelmesi, kilo vermeye yardım etmesi, kalbi koruması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi birçok faydası olan ve çok sevilen kuruyemiştir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir yemiştir. Kabuklu olarak satıldığı gibi, kabuksuz ve tuzlanmış olarak satılır. Ülkemizde özellikle Antep yöresinde yetiştiği için adını Antep Fıstığı olarak almıştır.

Farklı Vitaminleri Barındırır:A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeriği düşük olsa da önemli miktarda B vitamini vardır. Bir bardak fıstık yenildiğinde günlük B6 vitamininin %40’ını sağlar. B6 vitamini sayesinde birçok rahatsızlık önlenebilir.

Fındık

Fındık

Fındık

Ülkemizde yoğun olarak Karadeniz Bölgesinde yetişmekte olan fındık Huşgiller ailesinin ılıman iklimleri seven üyesidir. Fındık Ağacının meyvesi sert bir kabuk içerisindedir. Fındık bol miktarda yararlı yağlar ve nişasta barındırır.

Demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein, Omega 3 barındırmaktadır.

Çekirdek

Çekirdek

Çekirdek

Ay çekirdeği, ayçiçeği bitkisinin bir meyvesidir. Yüksek miktarda yağ içerdiği için yağ üretiminde de kullanılmaktadır. Ayrıca atıştırmalık bir kuruyemiş olarak hafif kavrulmuş bir şekilde; tuzlu, tuzsuz, biberli ve benzeri soslar ile tüketiciye sunulmaktadır.

Ay çekirdeği kullanılarak elde edilen unlu mamuller de bulunmaktadır.

Şeker

Küp ve Toz Şeker

Şeker

Şekerin Faydaları

Enerji verir, Düşük tansiyon problemini çözer, Doğal besin maddeleri ve mineraller içerir, bunlar da sağlık için çok yararlıdır. Beyin fonksiyonlarının çalışmasında yardım eder. Şeker depresyonu tedavi eder.

Yumurta

Beyaz Yumurta

Yumurta

Bağışıklık sistemini güçlendirir, Kas ve kemik gelişiminde büyük etkisi vardır, Yüksek miktarda protein içerdiğinden kaslara çok faydalıdır, İçerdiği amino asit ve vitaminler ile vücudu besler, Göz sağlığı için çok yararlıdır ve göz bozukluklarına fayda eder, İyi kolesterolü yükseltir, Kalp sağlığını korur.

XL- Çok büyük (73 gram ve üzeri) L- Büyük (63-73 gram) M- Orta boy (53-63 gram) S- Küçük (53 gramın altında)